PINARBAŞI BELEDİYE BAŞKANLIĞI

Pınarbaşı

Pınarbaşı Tarihçesi

Kastamonu ilimize bağlı Pınarbaşı ilçemiz; 3392 Sayılı Kanunla İlçe olmuştur. İlçede ilk Belediye teşkilatı ise 26 Mart 1989 tarihinde yapılan Mahalli idare seçimleri ile kurulmuştur. Doğusunda Azdavay, Batısında Bartın-Ulus, kuzeyinde Cide, Kuzeydoğusunda Şenpazar, Güneyinde Daday ve Eflani ilçeleri bulunan Pınarbaşı,  Kastamonu ilimizin Karabük ve Bartın il sınırlarında yer almaktadır. İlçenin Yüzölçümü 571 km2, deniz seviyesinden yüksekliği ise 650 mt.dir.

 

         İlçe orman bakımından oldukça zengin olup, bölgenin % 63’ü ormanla kaplıdır. İlçenin büyük bir kısmının ormanla kaplı olması nedeniyle orman ürünleri üretimi önemli yer tutmaktadır.

 

         ilçede faaliyet gösteren Urşan Konfeksiyon istihdam bakımından büyük bir eksikliği gidermiş  istihdam yönünden büyük katkı yapmış adeta iş ve aş kapısı olmuştur.

 

Pınarbaşı ilçemizin de içinde bulunduğu Küre Dağları, görselliği ve doğal zenginlikleri açısından Türkiye’nin sahip olduğu en önemli doğal alanlardandır. Ormanların doğallığı ve yaşlılığı, alanın büyüklüğü, zengin biyolojik çeşitliliği, bünyesinde barındırdığı av ve yaban hayatının zenginliği ile tanınan Küre Dağları; Dünya Koruma Vakfının belirlediği Avrupa’nın acil korunması gereken yüz orman alanından birisi ve Türkiye’nin  10 sıcak noktasından birisi olarak belirlenmiş kamuoyuna sunulmuştur.

 Pınarbaşı Corafi Konumu 


Pınarbaşı'nın doğusunda Azdavay ilçesi, batısında Bartın ili Ulus ilçesi, kuzeyinde Cide ilçesi, kuzeydoğusunda Şenpazar ilçesi, güneyinde ise Daday ilçesi ve Karabük ili Eflani ilçeleri ile çevrilidir. Pınarbaşı; zümrüt yeşili ormanları, eşi bulunmaz kanyonları ve mağaraları, ahşap evleri, şirin köyleri ve geleneksel yaşam tarzı ile Anadolu’nun Kuzeyinde Küre Dağlarının güney kesiminde yer alır. (33° 07’E, 41˚36’N) Yüzölçümü 571 km2, rakımı 650mdir.İlçe dağlık engebeli bir araziye sahiptir. Dağlar arasında kalan vadiler küçük plato düzlükleri ile Zara Çayı’nın vadi tabanı ekonomik faaliyet ve yerleşim alanıdır. Başlıca dağları; Kurtgirmez Dağı 1338 m, Büyük Dağı 1151 m, Gavurharman Dağı 1136 m. Yüksekliğe sahiptir. Önemli akarsuyu Zara Çayıdır. Çavuş köyü hudutları içinden doğan bu çay güneyden kuzeye akarak Ilıca köyünde Devrekani Çayı ile birleşir. İklim Karadeniz iklimi ile kara iklimi arasında geçiş iklimidir. Kışlar uzun ve soğuk geçer yazlar kısa ve sıcaktır. İlçe orman bakımından oldukça zengin olup, yörenin %63’ü ormanla kaplıdır. Yükseklerde iğne yapraklı ağaçlar yaygın olup, alçak kesimlerde çayır ve makiye benzer bitki örtüsü hakimdir.


Nüfusu


Pınarbaşı'nun Nüfusu 2300 olarak sayılmıştır.

Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam29
Toplam Ziyaret62906