PINARBAŞI BELEDİYE BAŞKANLIĞI

Kara Çorba

KARA ÇORBA

 Pınarbaşı ilçemizde yapılmakta olan ve halen ilçeye gelen ziyaretçilerin ve ilçe halkının severek yedikleri, lezzetli olduğunu ifade ettikleri kara çorbamızın  yapımında kullanılan kızamık ekşisi ve kara çorba tarifi  aşağıda yazılıdır;

KARA ÇORBA YAPIMI

 

            Bir tavuk haşlanmak üzere tencereye konulur bir bütün soğan, bir tutam tuz ve bir çay kaşığı karabiber ilave edilerek haşlanır ve tavuk suyu kara çorba yapmak üzere ayrılır.

 

8 KİŞİLİK KARA ÇORBA

 

2 litre haşlanmış tavuktan alınan tavuk suyu kaynarken bir çorba kaşığı kızamık ekşisi katılır ve karıştırılır. 2 çorba kaşığı un 2 bardak soğuk su ile karıştırılır ve kaynayan çorbaya eklenir. Çorba 5 dakika pişirilir.

100-150 gr tavuk eti küçük parçacıklar haline getirilerek 100gr tereyağında 1çay kaşığı karabiber ve bir tutam tuz ilave edilerek 1 dakika kızartılır.  Pişen çorbaya tavuk eti ilave edilir. 8 Kişilik kara çorbamız servise hazırdır.

KIZAMIK EKŞİSİ

 

            Kara çorbanın ham maddesi olan kızamık ekşisinin yapımı; Kızamık meyvesinden (Berberis vulgaris)  kızamıklar salkım halinde toplanır. Toplanın salkım halindeki kızamıklar haşlanır. Haşlanan yumuşamış kızamıklar ezilerek elekten süzülür. Kızamık sıvısı koyu kıvama gelene kadar kaynatılır. Kızamık ekşisi şimdi cam kavanozlarda saklanmaktadır.  Marmelat şeklinde kara çorba ekşisi kullanıma hazırdır.

Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam29
Toplam Ziyaret62906